A 2022. évben végződő adóévben is alkalmazható az a korábban, a 2021. adóévben bevezetett kedvezményes szabály, miszerint azon vállalkozó esetén, amely azáltal minősül mikro-, kis- és középvállalkozásnak, hogy a nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 4 milliárd forint (és a külön jogszabály szerinti KKV-nek minősül feltételei is teljesülnek), a helyi iparűzési adó mértéke maximum 1 százalék, ha az önkormányzati rendelet szerinti adómérték ennél magasabb.

Fontos, hogy a nettó árbevételre és a mérlegfőösszegre vonatkozó értékhatárok közül elegendő az egyiknek teljesülnie, tehát adott esetben, ha az árbevétel meghaladta az összeghatárt, de a mérlegfőösszeg nem, akkor ettől még az adóalany jogosult lesz a kedvezményes adókulcs alkalmazására. Az egyéb adatok tekintetében a KKV tv. rendelkezései irányadóak továbbra is. Ebből nemcsak az következik például, hogy a létszámadatok tekintetében is a KKV tv. marad releváns, hanem az is, hogy abban az esetben veszíti el, illetve nyeri el a közép-, kis- vagy mikrovállalkozói minősítést egy adózó, ha két egymást követő beszámolási időszakban túllépi az adott határértékeket vagy elmarad azoktól. Tehát amennyiben 2021-ben már meghaladta a határértékeket (amely tényről, majd a 2022 májusában elkészítendő beszámoló alapján szerez tudomást), akkor attól még KKV-nak fog minősülni, jogosult lesz a csökkentett hipa mérték alkalmazására, és csak akkor kerül ki a KKV körből, ha 2022-ben is meghaladta a határértékeket (amely majd a 2023-ban elkészítendő beszámolóból fog kerülni).

A kedvezmény a 2021-ben végződő adóévre vonatkozóan mindenképpen átmeneti támogatásként vehető figyelembe, választás nem illeti meg az adózót a tekintetben, hogy azt de minimis támogatásként vegye figyelembe.

A 2022. adóévre viszont többféleképpen vehető igénybe a támogatás. A vállalkozó tevékenységének függvényében:

  • általános csekély összegű (de minimis) támogatásként, vagy
  • mezőgazdasági csekély összegű támogatásként vagy
  • halászati csekély összegű támogatásként vehető igénybe;
  • de a vállalkozó dönthet úgy is, hogy nem de minimis támogatásként, hanem átmeneti támogatásként veszi igénybe.

Tekintettel kell lenni azonban arra, hogy ha a 2022. évi adóalap magasabb lesz a 2021. évinél, akkor a 2021. évi adóalap és a 2022. évi adóalap különbözetére felszámolt, kedvezményes adómértékkel kiszámított adó nem lehet átmeneti támogatás, hanem csak de minimis támogatás. Ekképpen tehát a 2022. évre vonatkozóan erre a többletre nem áll fenn a de minimis támogatás és az átmeneti támogatás közötti választhatóság. Továbbá, amennyiben 2022-ben nem kellett az adózónak adóelőleget fizetnie, akkor szintén csak de minimis támogatásként vehető figyelembe az adóelőny.

A támogatástartalom vonatkozásában a jogszabály akként rendelkezik, hogy az átmeneti támogatás támogatástartalma (tehát de minimiskénti vagy átmeneti támogatáskénti igénybevétel esetén is) az adóévi adóalap, valamint az alkalmazandó önkormányzati rendeletben megállapított adómérték és a csökkentett adómérték különbözetének szorzatával egyező összeg.

Iratkozz fel hírlevelünkre!