Sok esetben előfordul, hogy külföldi jogi személyek az általános forgalmi adóról szóló törvény (Áfa tv.) – jellemzően teljesítési hely – szabályai alapján olyan jogügyleteket hajtanak végre, amelyek kapcsán Magyarországon ÁFA regisztrációra kötelezettek.

Ilyen esetekben nyilván felmerülnek a számlakibocsátásra vonatkozó kérdések is, hiszen az ÁFA regisztráció (azaz másképpen fogalmazva magyar adószám igénylése) számlaköteles tranzakciókat is feltételez.

A számlakibocsátásra irányadó szabályokat – általánosságban – a Héa-irányelv 219 a) cikke az alábbiak szerint határozza meg:

(1) „A számlázásra annak a tagállamnak a szabályait kell alkalmazni, amely az V. címben foglalt rendelkezések szerint a termékértékesítés vagy a szolgáltatásnyújtás teljesítési helyének tekintendő.

(2) Az (1) bekezdéstől eltérve a számlázásra a következő szabályok vonatkoznak:
a) az abban a tagállamban alkalmazandó szabályok, amelyben a termék értékesítője vagy a szolgáltatás nyújtója gazdasági tevékenységének székhelye van, vagy amelyben olyan állandó telephellyel rendelkezik, ahonnan a termékértékesítést vagy a szolgáltatásnyújtást végzi, illetve ilyen székhely vagy állandó telephely hiányában azon tagállam szabályai, amelyben a termék értékesítőjének vagy a szolgáltatás nyújtójának állandó lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye található, amennyiben:

i. a termék értékesítője vagy a szolgáltatás nyújtója nem telepedett le abban a tagállamban, amely az V. címben foglalt rendelkezések szerint a termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás teljesítési helyének tekintendő, vagy az adott tagállambeli állandó telephelye a 192a cikk b) pontja értelmében nem vesz részt a termék értékesítésében vagy a szolgáltatás nyújtásában, és a héa fizetésére kötelezett személy a termék beszerzője vagy a szolgáltatás igénybevevője, kivéve, ha a számlát a termék beszerzője vagy a szolgáltatás igénybevevője állítja ki (önszámlázás);

ii. az V. címben foglalt rendelkezések szerint nem a Közösség tekintendő a termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás teljesítési helyének;

b) az abban a tagállamban alkalmazandó szabályok, amelyben a XII. cím 6. fejezetében említett különös szabályozások egyikét alkalmazó termékértékesítő vagy szolgáltatásnyújtó számára azonosítót adnak ki.”

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv) 158/A §-a szerint:

158/A. § (1) A számlára vonatkozó kötelezettségekre – a (2) és (4) bekezdésben foglalt eltéréssel – annak a tagállamnak a szabályait kell alkalmazni, ahol azt a termékértékesítést vagy szolgáltatásnyújtást, amelyre a számla vonatkozik, teljesítik.

(2) A számlára vonatkozó kötelezettségekre – a (3) bekezdésben foglalt eltéréssel – annak a tagállamnak a szabályait kell alkalmazni, amelyben a terméket értékesítő vagy a szolgáltatást nyújtó gazdasági tevékenységének székhelye vagy a teljesítéssel legközvetlenebbül érintett állandó telephelye van, vagy ezek hiányában, amelyben állandó lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van, ha

a) a terméket értékesítő vagy a szolgáltatást nyújtó nem telepedett le gazdasági céllal a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás teljesítési helye szerinti tagállamban, vagy az ezen tagállamban lévő állandó telephelye a 137/A. § szerint nem érintett a termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás teljesülésében, és az adó fizetésére a terméket beszerző vagy a szolgáltatást igénybevevő kötelezett, vagy
b) a termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás teljesítési helye a Közösség területén kívül van.

(3) A (2) bekezdés a) pontjában foglalt esetben a számlázási kötelezettségekre a termékértékesítés vagy a szolgáltatásnyújtás teljesítési helye szerinti tagállam rendelkezéseit kell alkalmazni, ha a számlát a terméket beszerző vagy szolgáltatást igénybevevő bocsátja ki.

(4) A számlára vonatkozó kötelezettségekre annak a tagállamnak a szabályait kell alkalmazni, amelyben a Héa-irányelv XII. cím 6. fejezetének tartalmában megfelelő különös szabályozást alkalmazó adóalanyt nyilvántartásba vették azon termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás vonatkozásában, amely után az adófizetési kötelezettségének az adóalany ezen különös szabályozás alkalmazásával tesz eleget.

Kérdésként merülhet fel, hogy a fentebb említett jogszabályhelyekben foglaltakra tekintettel a Magyarországon áfaregisztrációval rendelkező, az Európai Unió más tagállamában letelepedett adóalany által teljesített Közösségen belüli értékesítésre a magyar, vagy az áfaregisztrált adóalany gazdasági célú letelepedése szerinti számlázási szabályok alkalmazandók.

A válasz kapcsán fontos kiemelni, hogy ha egy külföldi adóalanynak az általános forgalmi adó értelmében nincs Magyarországon telephelye, gazdasági céllal nem telepedett le, akkor az adóregisztráció még nem „keletkeztet” telephelyet, letelepedést. Fontos emellett megjegyezni, hogy az adóregisztráció csupán nyilvántartásba vételt jelent. Erre akkor van szükség, ha egy külföldi illetőségű jogalany olyan, az Áfa tv. hatálya alá tartozó ügyletet teljesít, amely után őt terheli adókötelezettség, ugyanakkor ezzel a teljesítéssel (vagy teljesítésekkel) önálló telephely – a tartós, helyhez kötött jelenlét híján – nem keletkezik. Termék értékesítésének teljesítési helyére vonatkozóan az Áfa tv. 26. §-a kimondja, hogy abban az esetben, ha a küldeménykénti feladást vagy a fuvarozást akár az értékesítő, akár a beszerző vagy – bármelyikük javára – más végzi, a termék értékesítésének teljesítési helye az a hely, ahol a termék – a beszerző nevére szóló rendeltetéssel – a küldeménykénti feladásakor vagy a fuvarozás megkezdésekor van.

A fenti szabály alapján tehát egy magyar áfa-regisztrációval rendelkező adóalany és például egy másik tagállambeli adóalany közötti ügylet (egy Közösségen belüli adómentes termékértékesítés) teljesítési helye Magyarországra esik. Az Áfa tv. 158/A. § (1) bekezdése értelmében a számlára vonatkozó kötelezettségekre – a (2) és (4) bekezdésben foglalt eltéréssel – annak a tagállamnak a szabályait kell alkalmazni, ahol azt a termékértékesítést vagy szolgáltatásnyújtást, amelyre a számla vonatkozik, teljesítik. Figyelemmel arra, hogy a példabeli Közösségen belüli termékértesítési ügylet nem tartozik az Áfa tv. 158/A. (2) és (4) bekezdéseiben meghatározott kivételek alá, ezért az áfa-regisztrált adóalanynak a teljesítés helye, vagyis a magyar szabályok alapján szükséges a számlakibocsátási kötelezettségének eleget tennie.

Ez egyúttal automatikusan jelenti azt is, hogy a számla tartalmilag és formailag is meg kell feleljen a belföldi szabályozásnak, azaz a számla és a nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint az elektronikus formában megőrzött számlák adóhatósági ellenőrzéséről szóló 23/2014. (VI. 30.) NGM rendelet előírásainak.

Forrás: adozona.hu

Iratkozz fel hírlevelünkre!